BismillâhirRahmânirRahîm

Derneğimizce 2015 Ağustos ayında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan Finlandiya İslam Topluluğu Mescidi’ne yapılan ziyaret sırasında Finlandiya Ulusal Kanalı (YLE)’den bir muhabir, Helsinki’deki cami ve mescidler hakkında araştırma yapmaktaydı. İslam hakkında yaptığımız kısa sohbetten sonra kendileri namaz kılarken videoya çekmek için Semih Efendi’den izin istediler. Nur Âlâ Nur Dost görenlerin İslam olması için, Allah aşkı bulması için bu videonun yayınlanacak olmasına oldukça sevindi. Muhabirin araştırmasını sonlandırmasının ardından Semih Efendi’nin namaz kıldırışı hem Finlandiya televizyonunda hem de internette yer buldu.

Haberin ve videonun fince olmasından dolayı haber hakkında tam bir bilgiye sahip olamıyoruz, lakin videoda röportaj yapılan kişi bizi de mescidde ağırlayan mescidin imamı Enes Hacer ve haberin başlığında bu caminin 30 yıldır müslümanlara hizmet ettiğini ve örnek bir cami olduğunu yazıyor. Makalenin içeriğinde Finlandiya’da yaklaşık 65000 müslüman ve 80 kadar cami bulunduğu, Lönnrotinkatu camiinin aşırıya gitmeyen sünni bir camii olup herkese açık olduğunu ve örnek bir cami olduğundan bahsediliyor. Ayrıca müslümanların 80’lerin sonunda Finlandiya’ya geldiğini o zamanlar bu caminin tek camii olduğunu, zamanla büyütülerek bayanlara da ibadet yerleri yapıldığından bahsediliyor.

Videoya şu bağlantıdan ulaşılabilir: http://yle.fi/uutiset/mallimoskeija_lonnrotinkadulla_on_kotoutettu_muslimeita_jo_lahes_30_vuotta/8374634

Bu haberi de içine alan Helsinki’deki diğer mescitlere ait haber ise şurada:  http://yle.fi/uutiset/suomessa_on_jo_80_moskeijaa_viisi_niista_avasi_meille_ovensa_tervetuloa_mukaan_vierailulle/8408601

Bu haberleri bize ulaştıran muhabir Reeta Salminen’e teşekkür ediyoruz, Allahu Teâla kendisini İslam’la şereflendirir inşAllah.